Kuras personas ir tās, kas visdrīzāk ieguldīs akciju tirgos? Un kuri spēs ieguldīt ar visveiksmīgākajiem rezultātiem? Investora personība var sniegt vērtīgas norādes par to, kādus ieguldījumus cilvēks, visticamāk, veiks.
Pasaulslavenais psihologs Adrians Fernhems (Adrian Furnham), PhD, profesors BI Norvēģijas Biznesa skolā, 2024. gadā piedalījās Hogan Assessments podkāstā “Personības zinātne”, lai runātu par savu jaunāko investoru personību pētījumu.
“Vai cilvēka personība ietekmē viņa līdzdalību akciju tirgos? Jā!” sacīja Adrians.
Lasi tālāk, lai uzzinātu vairāk par to, kā investoru personība ietekmē ieguldījumu lēmumus, kādas personības īpašības piemīt veiksmīgiem un neveiksmīgiem investoriem un kāds ir ideāls finanšu konsultants.
Kā investoru personība ietekmē ieguldījumu lēmumus
Adrians jau ilgi pēta cilvēku attieksmi pret naudu un tās izmantošanu. Personības īpašības var ietekmēt arī finanšu pratību, kas ietver zināšanas un prasmes, kas nepieciešamas naudas pārvaldībai.
Lai gan riska tolerance ir būtisks psiholoģisks faktors, finanšu pratību veido arī daudzi citi elementi. Nesen Adrians pētīja šādu jautājumu: kādi demogrāfiskie un personības faktori nosaka, vai cilvēki veic ieguldījumus akciju tirgū?
Akciju tirgus investoru demogrāfija
Aptuveni 1500 respondentu aptaujas dati liecina par četriem demogrāfiskiem faktoriem, kas raksturo cilvēkus, kuri iegulda akciju tirgū: (1) dzimums, (2) vecums, (3) izglītība un (4) mantiskais stāvoklis. “Ļoti liela daļa no tiem, kuri piedalījās akciju tirgū, bija vīrieši.” norādīja Adrians.
“Pastāv izteikta neobjektivitāte pret šo konkrēto grupu — vīriešiem, kuri ir izglītoti, pusmūžā un salīdzinoši turīgi,” viņš piebilda. No evolūcijas psiholoģijas skatu punkta šī vīriešu dominance akciju tirgū varētu būt saistīta ar ieguldīšanas aizraujošo un atkarību izraisošo raksturu. Neatkarīgi no tā, vai viņi uzskata investēšanu tikai par izklaidi vai par iespēju jautrā veidā palielināt savu bagātību, visticamāk, viņi izvēlas ieguldīt, jo tas viņiem sagādā prieku.
Akciju tirgus investoru personība
Adriana pētījumi arī atklāja saistību starp personības iezīmēm un dalību akciju tirgos. Izmantojot Hogan personības izpēti (Hogan Personality Inventory, HPI), viņš aprakstīja tipiska investora personības profilu:
- Augsta pielāgošanās spēja – pārliecināts un spējīgs pieņemt neveiksmes.
- Augstas ambīcijas – motivēts sacensties ar citiem.
- Zema starppersonu jūtība – tiešs un konkrēts komunikācijā.
- Augsta piesardzība – tendence organizēti un rūpīgi plānot.
- Augsta zinātkāre – ieinteresēts pētniecībā un jaunu zināšanu iegūšanā.
“Kad šīs īpašības apvieno, ir iespējams diezgan precīzi prognozēt, kuri cilvēki piedalīsies akciju tirgū un pat tos, kuriem ir lielākas izredzes gūt panākumus,” skaidroja Adrians.
Veiksmīgu investoru raksturojums
Cilvēki ar augstāku finanšu pratību, spējām un zināšanām parasti gūst labākus rezultātus akciju tirgū. Tomēr nejaušība un veiksme arī ir neatņemama ieguldījumu daļa, jo var notikt neparedzēti notikumi. Tāpēc veiksmīga investora personība bieži vien ietver spēju pieņemt nezināmo.
Vēl viena investoriem noderīga īpašība ir mērena piesardzība. Pārāk piesardzīgs cilvēks varētu secināt, ka akciju tirgus ieguldījumi ir pārāk riskanti. Savukārt cilvēks bez pietiekamas piesardzības varētu izvēlēties citus ieguldījumu veidus, kas sola ātrāku peļņu.
Tāpat arī mērens apzinīgums var palīdzēt prognozēt, kā cilvēks ieguldīs akciju tirgū. Cilvēki ar nedaudz augstāku apzinīgumu, visticamāk, izvēlēsies indeksu fondus, savukārt mazāk apzinīgi investori biežāk varētu dot priekšroku individuālu akciju izvēlei vai nodarboties ar “trade” darījumiem.
Vērtības un investoru personība
Vērtības ietekmē to, vai mēs esam gatavi ieguldīt. Personība nosaka attieksmi pret naudu, un šī attieksme ir faktors, kas ietekmē ieguldījumus akciju tirgū. “Ja persona naudu uzskata par drošības garantiju, tad tā, visticamāk, nepiedalīsies akciju tirgos,” minēja Adrians. “Bet, ja persona to uztver kā varas instrumentu, tad, visticamāk, ieguldīs.“
Vērtības ietekmē arī to, kādās akcijās izvēlamies investēt. Daudzi cilvēki izvēlas ieguldīt uzņēmumos, kuru misijas vai mērķus viņi vēlas atbalstīt. Toties prognozes par to, kuri produkti vai uzņēmumi būs veiksmīgi, šķiet pārliecinošākas tiem, kuriem jau ir līdzīgas vērtības kā konkrētajam zīmolam. “Te netiek runāts tikai par to, vai šis konkrētais uzņēmums pelnīs naudu tuvākajā vai tālākajā nākotnē, bet arī par to, cik lielā mērā tas atbilst jūsu personiskajai ētikas izpratnei,” norādīja Adrians.
Neveiksmīgu investoru raksturojums
Dažas personības iezīmes var veicināt dalību akciju tirgū, bet vienlaikus palielināt arī neveiksmes risku. Viena no šādām īpašībām ir naivs optimisms vai vieglprātība. Cilvēks, kurš uzskata, ka viņam ir īpaša intuīcija vai veiksme, var ieguldīt neapdomīgi, turpināt ieguldīt neveiksmīgos tirgos vai tikt pierunāts veikt sliktus ieguldījumus.
Vēl viena īpašība, kas var radīt problēmas, ir īstermiņa skatījums. Akciju tirgus parasti apbalvo tos, kuri spēj atlikt tūlītēju atlīdzību. “Tas ir ilgtermiņa process. Būs kāpumi un kritumi. Jāskatās uz tendencēm ilgākā laika posmā,” paskaidroja eksperts, jokojot, ka pats sevi uzskata par pārāk impulsīvu un nepacietīgu, lai būtu veiksmīgs investors.
HPI novērtēšanas testa pielāgošanās spēju skalas kontekstā attieksme pret panākumiem un neveiksmēm ietekmē to, vai cilvēks turpinās ieguldīt. Pielāgošanās mēra izturību, proti, cik pārliecināts, pašpietiekams un stabils cilvēks ir stresa apstākļos. Cilvēks ar zemāku vērtējumu pielāgošanās spējas skalā var ātri vilties neveiksmēs un meklēt vieglākus ceļus. Savukārt cilvēks ar augstāku vērtējumu, visticamāk, turpinās ieguldīt, saglabās pašpārliecību un spēs atgūties no neveiksmēm, vairāk koncentrējoties uz panākumiem nekā uz kļūdām.
Finanšu konsultantu personības īpašības
Cilvēkiem, kuri apsver ieguldījumus akciju tirgū pirmo reizi, Adrians iesaka pievērst uzmanību noteiktām personības īpašībām, izvēloties finanšu konsultantu. Balstoties uz HPI skalām, viņš izcēla šādus svarīgus aspektus:
– Laba noturība pret stresu (skala “pielāgošanās spēja”);
– Spēja sadarboties un strādāt komandā (skala “starppersonu jūtīgums”);
– Sistemātiska un rūpīga pieeja finanšu plānošanai (skala “piesardzība”)
– Konsultanta atvērtība un informētība par jaunām iespējām un pasaules tendencēm (skala “zinātkāre”).
“Jūs vēlaties cilvēkus, kuri labi spēj reaģēt gan uz panākumiem, gan neveiksmēm,” viņš sacīja. “Viņi ir gatavi ieguldīt smagu darbu un veikt analīzi. Viņi ir zinātkāri un atvērti visdažādākajām jaunām iespējām un pārmaiņām. Turklāt viņi spēj sadarboties ar citiem un izmantos citu viedokļus lēmumu pieņemšanā.”
Pilnu sarunu vari klausīties Hogan Assessments 94. epizodē podkāstā “Personības zinātne” (The Science of Personality).
Izmantotie avoti:
Furnham, A., Cuppello, S., & Fenton-O’Creevy, M. (2024). Correlates of Stock Market Investment. Journal of Neuroscience, Psychology, and Economics. Advance online publication. https://doi.org/10.1037/npe0000189
Hogan Assessments. https://www.hoganassessments.com/blog/stock-market-investor-personality-financial-advisor-personality/