Z paaudzei (Gen Z) ienākot profesionālajā vidē, viņi ne tikai aizpilda speciālistu amatus, bet arī ieņem vadības pozīcijas, nesot līdzi svaigas perspektīvas un jaunas prasības. Šī paaudžu maiņa liek uzņēmumiem visā pasaulē uzdot sev jautājumu: vai esam gatavi pielāgoties un attīstīties, kad organizāciju vadībā ir Z paaudzes līderi?

Z paaudze strauji kļūst par nozīmīgu spēku darba tirgū. Kā pirmā paaudze, kas pilnībā uzaugusi digitālo tehnoloģiju laikmetā, viņu pieeja darbam, līderībai un vadībai būtiski atšķiras no iepriekšējām paaudzēm. Šai paaudzei, ieņemot vadības pozīcijas, uzņēmumiem būs jāpielāgojas jaunām domāšanas un darbības pieejām.

Šajā rakstā mēs aplūkojam, kas padara Z paaudzi unikālu tieši no nākotnes vadītāju perspektīvas, kāda ir situācija Latvijā un Baltijas valstīs, kādas ir viņus raksturojošās īpašības un motivācija, kā arī to, kā uzņēmumi var sagatavoties šīs paaudzes vadības stilam un gaidāmajām pārmaiņām.

Kas ir Z paaudze?

Dzimusi laikā no 1996. līdz 2012. gadam (konkrētie gadi, kas nosaka paaudzi, dažādos avotos var atšķirties), Z paaudze ir pirmā, kas uzaugusi ar viedtālruņiem, sociālajiem tīkliem un plašu piekļuvi internetam. Šī pastāvīgā tehnoloģiju piekļuve ir veidojusi viņu uzvedību, attieksmi un gaidas, uzsverot efektivitāti, tūlītēju saziņu un autentiskumu. Viņi ir pazīstami ar savu pielāgošanās spēju, tehnoloģisko lietpratību un globālo skatījumu. Atšķirībā no iepriekšējām paaudzēm viņi gan personīgajā, gan profesionālajā dzīvē dod priekšroku tādām vērtībām kā iekļaujoša vide, ilgtspēja un caurredzamība.

Situācija Latvijā un Baltijas valstīs

Latvijā un visās Baltijas valstīs Z paaudze aktīvi ir ienākusi darba tirgū, nesot līdzi globālas tendences un reģionālas ietekmes. Baltijas valstis pēdējo desmitgadu laikā ir piedzīvojušas ievērojamas ekonomiskās transformācijas, kā rezultātā jaunākās paaudzes gūst labumu no uzlabotām izglītības sistēmām un lielākas saskares ar starptautiskajām uzņēmējdarbības praksēm. Z paaudze Baltijas valstīs ir tehnoloģiski zinoša, augsti izglītota un ir gatava izaicināt tradicionālās uzņēmējdarbības pieejas. Viņu ienākšana vadības amatos varētu iezīmēt jaunu pieeju uzņēmumu vadībai visās Baltijas valstīs, īpaši attiecībā uz elastīgumu, inovāciju un iekļaušanu.

Z paaudzes vadītāju īpašības

Kad Z paaudze sāk ieņemt vadības pozīcijas, viņi nes līdzi jaunu skatījumu uz vadības procesiem, kas atspoguļo viņu vērtības un pieredzi. Dažas galvenās īpašības, kas raksturo Z paaudzes vadītājus, ir:

  • Tehnoloģiski prasmīgi: Z paaudzes vadītāji ir ļoti prasmīgi digitālo rīku un platformu izmantošanā, lai optimizētu darba plūsmas un veicinātu saziņu. Viņu spēja integrēt tehnoloģijas savos darba procesos veicinās digitālo transformāciju uzņēmumos.
  • Kolektīvā vadība: Šī paaudze priekšroku dod videi, kurā notiek aktīva sadarbība un brīva saziņa. Z paaudzes vadītāji cenšas samazināt hierarhijas, aicinot komandas locekļus no visiem līmeņiem sniegt savu ieguldījumu un piedalīties lēmumu pieņemšanas procesā.
  • Mērķa vadīta vadība: Viņi ir stipri motivēti sasniegt noteikto mērķi, un parasti dod priekšroku ētiskām rīcībām, sociālai atbildībai un ilgtspējai savos lēmumos.
  • Caurredzamība un autentiskums: Atklāta komunikācija un godīgums ir svarīgas īpašības Z paaudzes vadītājiem. Viņi novērtē autentiskumu un tiecas veidot vidi, kurā uzticība tiek veicināta caur caurredzamību.

Kas motivē Z paaudzes vadītājus?

Izpratne par to, kas motivē Z paaudzi, ir būtiska jebkurai organizācijai, kas vēlas attīstīt veiksmīgus līderus no šīs paaudzes. Galvenie motivātori ietver:

  • Mērķis un ietekme: Z paaudze ir motivēta veikt darbu, kas atbilst viņu personīgajām vērtībām un sniedz iespēju radīt nozīmīgu ietekmi uz sabiedrību.
  • Karjeras attīstība un izaugsme: Nepārtraukta mācīšanās un attīstība ir būtiska Z paaudzes vadītājiem. Viņi meklē iespējas prasmju attīstībai un izaugsmes potenciālam organizāciju iekšienē.
  • Darba un personīgās dzīves līdzsvars: Atšķirībā no iepriekšējām paaudzēm, Z paaudze augstu vērtē veselīgu līdzsvaru starp darbu un personīgo dzīvi. Elastība darba organizācijā, piemēram, attālināts darbs vai elastīgi darba laiki, ir izšķiroši, lai saglabātu viņu iesaisti ilgtermiņā.
  • Atzinība un autonomija: Viņi sagaida atzinību par savu ieguldījumu, novērtē iespēju pieņemt lēmumus un vadīt savas komandas pēc saviem ieskatiem.

Izmaiņas atlases procesā un darba vidē

Z paaudzes pieaugums darba tirgū jau ir ietekmējis personāla atlases procesus un iekšējo darba vidi. Uzņēmumi ievieš aizvien vairāk digitālās pieejas atlases stratēģijās, izmantojot sociālo mediju platformas un video intervijas, lai piesaistītu jaunos talantus. Tai skaitā, mākslīgā intelekta rīki kļūst arvien izplatītāki un populārāki kandidātu novērtēšanas procesā.

Arī darba vide attīstās, lai apmierinātu Z paaudzes darbinieku gaidas. Viņi vēlas darba vietas, kurās ir uzsvars uz iekļaušanu, sadarbību un elastīgu pieeju. Attālināta darba iespējas, nepārtraukta atgriezeniskā saite un spēcīga uzmanība uz darbinieku labklājību kļūst par standarta prasībām, nevis tikai papildu priekšrocībām.

Kāda būs nākotne, kad aizvien vairāk vadītāji būs Z paaudzes pārstāvji?

Pieaugot Z paaudzes pārstāvju skaitam vadības lomās, tiek prognozētas vairākas izmaiņas vadības praksē:

  • Lielāka tehnoloģiju izmantošana: Z paaudzes vadītāji veicinās tehnoloģiju papildu integrāciju ikdienas uzņēmējdarbības procesos, sākot no saziņas līdz lēmumu pieņemšanai, veicinot efektivitāti un inovācijas.
  • Plakaniskas struktūras: Tradicionālās hierarhiju struktūras var tikt aizstātas ar plakanākām, sadarbību veicinošākām struktūrām, kas dod iespēju darbiniekiem visos līmeņos aktīvi piedalīties lēmumu pieņemšanā un ikdienas procesos.
  • Dažādība un iekļaujoša vide: Ņemot vērā Z paaudzes spēcīgo apņemšanos sociālajam taisnīgumam, uzņēmumiem, visticamāk, būs jāpievērš lielāka uzmanība dažādas un iekļaujošas darba vides radīšanai.
  • Ilgtspējība un ētiskas prakses: Z paaudzes vadītāji, visticamāk, pievērsīs lielāku uzmanību ilgtspējībai un ētiskām uzņēmējdarbības praksēm gan iekšējās darbībās, gan ārējās partnerattiecībās.

Z paaudzes vadītāju tumšā puse

Lai gan Z paaudzes vadītāji ir daudz priekšrocībām, tiem ir arī potenciālās tumšas puses:

  • Nepacietība un nereālas gaidas: Augot tūlītēja apmierinājuma (instant gratification) laikmetā, daži Z paaudzes vadītāji var saskarties ar grūtībām būt pacietīgiem, kad progress ir lēns vai rodas izaicinājumi. Viņu augstās gaidas pēc ātriem rezultātiem dažkārt var novest pie vilšanās.
  • Pārmērīga atkarība no tehnoloģijām: Z paaudzes pieradums pie digitālajiem risinājumiem var apgrūtināt viņu spēju orientēties sarežģītās savstarpējās attiecībās, kuras prasa vairāk saskarsmes un emocionālās inteliģences.
  • Darba un personīgās dzīves robežu izplūšana: Viņu uzsvars uz elastību un darba un dzīves līdzsvaru dažkārt var radīt grūtības saglabāt profesionālās robežas, kas ietekmē komandas saliedētību un produktivitāti.
  • Pieredzes trūkums un pārlieku pašpārliecinātība: Z paaudzes vadītāji bieži izrāda pārliecību par savām spējām, ko veicina viņu digitālā prasme un piekļuve informācijai. Tomēr šī pašpārliecinātība dažkārt var aizēnot viņu ierobežoto reālās pasaules pieredzi, radot steidzīgus lēmumus vai nepietiekamu sarežģītu izaicinājumu novērtējumu. Šī jautājuma risināšanai ir nepieciešama atbalsta sniegšana un organizēta mācību pieeja, lai līdzsvarotu pārliecību ar praktisko gudrību.

Kā vadīt Z paaudzes vadītājus?

Lai efektīvi pārvaldītu un atbalstītu Z paaudzes vadītājus, organizācijām ir jāizprot viņu unikālās vajadzības un preferences. Lai veicinātu veiksmīgu šīs paaudzes vadību: (1) nodrošiniet jēgpilnu darbu un veiciniet atklātu saziņu. Pārliecinieties, ka Z paaudzes vadītāju lomas ir saskaņotas ar uzņēmuma misiju un lielākiem mērķiem, jo viņi vēlas just, ka viņu darbs ir ar plašāku ietekmi. (2) Radiet vidi, kurā atgriezeniskā saite tiek sniegta brīvi un atklāti. (3) Atbalstiet digitālo rīku un platformu izmantošanu, lai uzlabotu produktivitāti un sadarbību. (4) Piedāvājiet elastību, lai Z paaudzes vadītāji varētu pārvaldīt darba un personīgās dzīves līdzsvaru, nodrošinot elastīga darba iespējas. (5) Ieguldiet nepārtrauktā attīstībā, piedāvājot iespējas mācībām un profesionālai izaugsmei, piemēram, mentoru programmas vai apmācības. (6) Atbalstiet arī garīgās veselības jautājumus, ņemot vērā, ka pieaug depresijas līmenis jaunāka vecuma cilvēku vidū, kuri biežāk ņem brīvas dienas garīgās veselības dēļ un meklē labklājību veicinošus labumus.

Secinājumi

Z paaudzes pieaugums vadības pozīcijās neapšaubāmi pārveidos organizāciju ikdienas darbību. Viņu vērtības, kas ietver caurspīdīgumu, iekļaujošu vidi un inovācijas, izaicinās tradicionālās vadības prakses un ieviesīs jaunas domāšanas pieejas. Kamēr organizācijas gatavojas šai paaudžu maiņai, izpratne par to, kas motivē Z paaudzi un kā ar šo paaudzi vislabāk sadarboties, būs izšķiroša, lai veicinātu veiksmīgus līderus nākotnē.

 

Izmantotā literatūra:

1. Deloitte Insights. (2023). Understanding Generation Z in the Workplace.

2. PwC. (2023). Workforce of the Future: The Role of Gen Z in Business Transformation.

3. Latvia Business Review. (2024). Generational Shifts in Baltic Workforce: The Impact of Gen Z.

4. HOGAN Assessment. (2024). Managing Gen Z.

 

Krista Kristiāna Ziediņa, ASTRAL Executive Search valdes locekle